pátek 13. dubna 2012

Zkouška jihem


Tak jsem konečně navštívil jih Španělska, region zvaný Andalucía. Nápad půjčit si auto, spacák, stan, dvě soudružky dobrovolnice, které prošly testem nelezení na nervy, se ukázal jako dobrý, přestože se tak zprvu nezdálo. Viděli jsme vše dobré a špatné co Andalucía může nabídnout; skvělé i odporné jídlo, krásné horami se vinoucí silničky s úžasnými výhledy i dopravní zácpy v centru Sevilli. Překvapivě výlet probíhal relativně v klidu a tak jsem usoudil, že všechny Americké roadmovie komedie lžou a vlastně se nestává, že by se vám podařilo zapálit auto, nebo že by po nás někdo střílel, či že by nás honili rozzlobení neofašisti. Jak vidno z přiloženého plánku, cesta byla dlouhá a krkolomná. 
Začali jsme v krásném přístvním městě Málaga, kde v pátek ráno skončil několikadenní tréning dobrovolníků.   Moc jsme nepobyli, protože na nás již s otevřenou náručí čekal Hostel v malebné Granadě, Arabské perle jihu. Granada se svými uzoučkými uličkami, levným pivem, vínem a jídlem splnila vysoká očekávání. Písmeno B, Córdoba na druhou stranu lehce zklamala drahým kempinkem, jídlem a pitím. 
Chuť jsme si zpravili v krásném městě Sevilla, kde nás sice přivítal prudký déšť a policejní zátarasy které nás odstřihly od centra zaplaveného Velikonočními průvody. Po dvou a půl hodinovém bloudění úzkými uličkami a po tom co jsme přejeli několik chodníků a pěších zón jsme se nakonec přece jenom dopracovali do hostelu a deštivé město řádně prochodili. 
Další bod byl Cádiz, což je skoroostrovní město s velkým přístavem a krásnými výhledy na oceán plných zmrzlých surfařů. 
Poslední dny jsme strávili na jih od Cádiz, v oblasti slavné pro své malebné písčité pláže (dost k prdu když je 15° a prší ale budiž). Navštívili jsme i Trafalgarský maják u kterého proběhla slavná bitva mezi Španělským a Francouzským loďstvem na jedné straně a Anglickým na druhé. Angličani v čele s admirálem Nelsonem potopili co se dalo, takže očekávaná pamětní tabulka se vzpomínkou na zde padnuvšího Nelsona se nekonala... nenávist Španělů vůči Angličanům nakonec vyhrála.
Po cestě zpět do Málagy jsme ještě "navštívili" výsostné území patřící Britské koruně: Gibraltar. Uvozovky kolem slova navštívili jsou kvůli symbolickému trvání návštěvy: pouhých několik vteřin po kterých mě bratři Angličané vypakovali se slovy: "Řidičák není doklad totožnosti, koukejte to otočit." Tu jejich skálu jsem si vyfotil, snědl rybu v restauraci s výhledem na průliv a s hrdostí odjel.
Dojeli jsme živí a zdraví, k radosti společnosti, která nám zapůjčila vůz i k naší vlastní... 

GRANADA (B)
Hned první foto celkem shrnuje jak národní náladu, tak náš pocit ze spaní ve stanu při teplotách blížících se bodu mrazu...Tak tolik jídla dostanete zdarma ke každému pivu v Granadě...

Alhambra!CÓRDOBA (C)
Z vyhřátého smrdutého hostelu v Granadě jsme se přestěhovali do tohoto paláce (naše prostorná limuzína v pozadí)
Židovská čtvrť 


S krizí rostou i extrémistické nálady a hnutí KKK se ve Španělsku rozmáhá ohromnou rychlostí... (To byl vtip; takhle vypadá velikonoční průvod)

SEVILLA (D)Ve městě známým tancem Flamenco (plameňák) jsem se porozhlédli po památkách a samozřejmě se potěšili i pohledem na tančící chlapa připomínající krasavici.


CÁDIZ (F)
 Tohle přístavní město obklopené plážemi a serfaři jsme si užili i přes občasnou nepřízeň počasí (viz následující foto - zimní bundy jsme nenavlékli kvůli stylu). 
 Takhle větrno tam měli...

TRAFALGAR (G)
Tak tady někde vypustil admirál Nelson duši...
 GIBRALTAR (H) 
Takhle vypadá ten kus skály na kterém si Britové stále hoví a vybírají clo... 


MÁLAGA (I) 
 Tak a návrat zpět. Kruh se uzavřel...    

Žádné komentáře:

Okomentovat